1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Home > Haber Ep > E-Ticaret Güven Damgası Nedir ?

E-Ticaret Güven Damgası Nedir ?

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan E-ticarette güven damgası döneminin başladığını duyurdu.Peki E-Ticaret Güven Damgası Nedir ? Nasıl Alınır ? Ne İşe Yarar ?

E-Ticaret Güven Damgası Nedir ?

E-ticaret Güven Damgası Türkiye’de E-ticaret sitelerinin güvenliğini teyit etmek için getirilen bir uygulama. Uygulama ile E-Ticaret sitenize TR GO şeklinde bir logo veriliyor.

e-ticaret güven damgasıTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarına göre sistemin amacı E-ticarette güvenlik ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi, E-ticaret sitelerinin güvenliğinin test edilmesi olarak açıkladı.

 

Güven Damgası Nedir ?

Güven Damgası uygulaması TOBB’a ait olacak. E-ticaret konusunda yaşanan gizlilik, güvenlik ve hizmet konusunda yaşanan sorunların aşılmasını amaçlayan Ticaret Bakanlığı’nın projesi hayata geçti. Güven Damgası ile E-ticaret’de güvenlik ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi  ve E-ticaret web sitelerinin güvenilirliğinin tahsis edilmesi amacı ile oluşturuldu. Güven Damgası ile vatandaşların daha güvenli alışveriş yapmaları sağlanacak.

Güven Damgası Zorunlu Mu ?

Uygulama zorunlu değil, gönüllülük esasına dayalı bir sistem. İsteyen E-ticaret siteleri alabilecek fakat istemeyen E-ticaret siteleri için zorunlu değil.

Güven Damgası Nasıl Alınır ?

Damga başvurusu yapmak için TOBB’nin kurmuş olduğu web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

güven-damgası-başvuru

Web sitesinde başvuru bölümünden damga başvurunuzu yapabilirsiniz.

Güven Damgası Olan Web Sitelerinin Avantajı

Güven damgası olan web sitelerinden alışveriş yapmanın bir avantajıda, her hangi bir sorun ile karşılaştığınızda (ürün gelmemesi, güvenlik sorunları vs.) TOBB’nin oluşturmuş olduğu web sitesi üzerinden şikayet talebinde bulunabilirsiniz.

E-ticaret sitesi sahiplerinin avantajı ise yaşanılan güvenlik sorunlarından dolayı E-ticaret sitelerine olan güven kırıklığında rakiplerden bir adım önde olmak için avantajlı olabilecek.

About Emin Polat

Önerilen Makale

2019 Yılında Dijital Dönüşüm Trendleri

2018 yılının sonuna gelmemizle birlikte 2019 yılında olacak dijital gelişmeler merakla bekleniyor. Peki 2019 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir