1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
4 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Home > Yeni Medya > Hedef Kitlenizin Kullandığı Instagram Hashtagleri Nasıl Bulunur ?

Hedef Kitlenizin Kullandığı Instagram Hashtagleri Nasıl Bulunur ?

2019 Instagram pazarlama ve Instagram hashtagleri gücünü öğrenmeye başladığınızda her şey değişecek. Instagram’da görünürlüğünüz ve satışlarınız artacak.

Instagram Hashtagleri ve Önemi

Kitleden kitleye iletişim döneminde her kullanıcı kendini sosyal hesaplarda geliştirmek ve her geçen gün daha büyük bir hedef kitleye ulaşmak için uğraşıyor.

Yıllardır uğraşmanıza rağmen hala aynı beğeni ve aynı standart instagram satışlarında kalıyorsunuz yanlış giden birşeyler var demektir.

Tek gereken, hashtagleri araştırmak ve içeriğimi hedef pazarımın önüne çıkarmak için birkaç saat sürdü.

Instagram Hashtag Nedir  ?

Hashtag’ler Instagram’ın SEO aracıdır.

SEO Nedir? Harika bir soru!

SEO ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ anlamına gelir. İnstagram arama motorunun optimize edilmiş Instagram profilleri ve yayınları olması, içeriğinizin ücretsiz, organik bir şekilde pozlanmasına yardımcı olur. İnsanların sizi bulması için para ödeminize gerek kalmaz.

İnstagram biyografiniz ve başlıklarınız aranamaz durumdadır. Fakat instagram hashtagleri sonuna kadar aranabilir durumdadır.

İnstagramın yayınladığı bazı makaleler Instagram’da oluşturduğunuz içeriğin sadece %10’una yayınladığını bildirdi. Bunu neden yaptığı konusu ise spam paylaşımları engellemek ve reklam gelirlerini arttırmak olduğunu düşünebiliriz.

Paylaşımlarınızı hedef kitlenizin görmesini istiyorsanız, ideal takipçilerinize ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak için günlük olarak aradıkları Instagram hashtagleri konusunda derin bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Kullanıcıların ve hedef kitlenizin günlük aradıkları hashtagleri kullanmanız gerekir.

Örneğin hedefiniz Instagram’da otelinizin görünürlüğünü arttırmaksa bunun için vazgeçilmez bir etiket olan #traveller sizin için süper aktif bir etiket olacaktır.

Hedef kitleniz seyahat eden kişileri içeriyorsa takılacağınız yer burasıdır. İçeriğinizin bulunması ve parçası olmak istediğiniz yer burasıdır.

Şimdi ideal aktif müşterilerinizi ve hedef kitlenizi bulmak için nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz ?
Endişelenmeyin ben buradayım!

İşte Instagram yayınlarınızı paylaşabileceğiniz doğru Instagram hashtagleri nasıl bulacağınızla ilgili en iyi ipuçlarım!

İşletmeniz için Instagram Hashtag’leri Nasıl Araştırılır?

1. ADIM : İŞLETMENİZ VE MÜŞTERİNİZLE İLGİLİ HASHTAGLERİ SEÇİN

Instagram hashtagleri araştırmasıyla ilgili en zor kısım başlıyor .

Bir ajans sahibi olarak boş zamanlarımda hashtag araştırması yapıyorum. Medya yöneticisi olarak hiçbir şey bilmediğim bir sektörde iş aldığımda en korkutucu şey Instagram hashtagleri araştırması yapmak oluyor.

Çözüm? Mümkün olduğunca geniş başladım.

Örnek olarak Otel kullanalım. İlk önce, onların işlerini, endüstrilerini veya ürünlerini anlatan kelimeler yazarak başlıyorum :

  • #otelismi
  • #otelinözelliği (Butique vb. )
  • #Otelinverdiğihizmet veya hizmetler (Kral dairesi, restoran, bar  vb.)
  • #Otelin hizmet verdiği konum 

Sonra, ideal müşterilerini tanımlayan kelimeleri yazalım. Seyahat eden insanlar, bulunduğunuz konuma ilgi duyan insanlar için konumunuz.

Örnek: #İstanbultravel #traveller # travelers #travelphoto

Son olarak, aynı özellikteki sayfaları araştırıyoruz ve ınstagram hashtaglerini yazabiliriz.

Özel Instagram Sayfası Nedir ? İçeriği belirli bir niş etrafında sıralayan ve bu görüntüleri veya videoları kendi yayınlarında yayınlayan bir hesaptır.

Hesap genellikle insanlardan belirli bir hashtag kullanmalarını ve ilan edilme şansı için hesaplarını postla etiketlemelerini ister.

Kural olarak, gönderim başına en az 10 etiket kullanmanızı öneririm. 30’a kadar kullanabilirsiniz. İşinizle ilgili mutlaka bulabilirsiniz.

Başarılı Hashtag Araştırması İçin İpuçları

> 10.000 – 500.000 GÖNDERİ GÖNDEREN HASHTAG’LERİ KULLANIN

Sağlam Instagram hashtagleri başarının anahtarı , fazladan bir saatinizi işinizle oldukça alakalı Instagram hashtag’leri bulmak için harcamaktır .

#Travel ve #gibi süper popüler (ve aşırı doygun) hashtag’lere sadık kalırsanız , gönderiniz birkaç dakika içinde aşşağıları gömülecektir.

Birkaç ekstra beğeniye sahip olabilirsiniz, ancak yayınınız “En Çok Okunan Mesajlar” bölümünde trend olmayacak.

“En Çok Okunan Mesajlar” bölümü, bir hashtag için 24 ila 48 saatlik bir periyotta en popüler dokuz gönderidir. Amacınız, etiketinizi hashtag’in “En Çok Okunan Gönderiler” bölümünde yayınlamaktır.

Yayınınızın trendini yükseltirseniz erişiminiz artacaktır ve reklamlar için tek kuruş ödemeden yayınlarınızda daha fazla görüntülenme alabileceksiniz.

İdeal müşterinizin * dikkatini * ücretsiz * olarak yakalamak ve son derece ilgi çekici , hedefli bir takip oluşturmak için bir fırsattır .

Önemli Nokta!:  Sık kullanılan etiketleri bulmak, ancak size birkaç saat boyunca trend yapma fırsatı veriyor.

Kullanmak istediğiniz etiketin çok fazla kullanılır olmadığından emin olmak için kolay bir yol etiketi Instagram’da yazıp aratmaktır. Yüksek paylaşıma sahip etiketlerin keşfedilme şansı yoktur.

> HER YAZI İÇİN AYNI HASHTAG’LERİ KULLANMA

Instagram algoritması içeriğinizi spam olarak görebilir ve yayınlarınızın görünürlüğünü bastırabilir. Her fotoğraf için hashtag’lerinizi değiştirerek yayın yapın!

Aynı Hashtagleri Kullanmaktan Nasıl Kaçınırsınız ?

Bunun için telefonunuza hashtag kayıt uygulamaları indirebilir veya her görsel paylaşımınızda fazladan 30 dakikanızı ayırarak bu paylaşımınıza özel hashtagler ortaya çıkarabilirsiniz.

Hashtag gruplarınızı bir araya getirdiğinizde,  en küçük 10K (10.000)  en büyük 2M(2.000.000) arasında iyi bir karışım yaptığınızdan emin olun.

Daha az popüler olan etiketlerde daha uzun süre boyunca eğilim alacaksınız ve daha fazla sayıda kişi yayınınızı daha yüksek hacimli etiketlerde görecek.

> İZİN VERİLEN MAKSİMUM HASHTAG SAYISI KULLANIN

Hedef kitleniz için 30 ilgili etiket bulabilirseniz – hepsini kullanın !

Bununla ilgili daha önceden 6 adet yeterli gibi bir saçmalık piyasanın önde gelen sitelerinde yayınlandı fakat tamamen hurafe. İçeriğiniz viral bir konumlama aldığı zaman hashtag kullanmanıza bile gerek kalmıyor ama hesabınızı ayağa kaldırmak için bunu yapmaya ihtiyacınız olacaktır.

Çok gibi görünebilir, ancak içeriğinize reklam kullanmadan keşfedilme şansı verir.

30 hashtag’inizi doğrudan yazı başlığınızda kullanmayı seçebilir veya yayınınızın ilk yorumu olarak yapıştırabilirsiniz.

> GÖNDERİNİZLE İLGİLİ OLMAYAN HASHTAG’LERİ KULLANMA

Instagram geçenlerde yeni bir raporlama özelliği ortaya koydu . Bir kullanıcı yayınınızda bir karma etiketten yayınına gelirse ve alakalı değilse, içeriğinizi görmek istemedikleri bir şey olarak işaretleyebilir.

Sonuç olarak, yayınlarınız o etiket için yayınlarında görünmez.

Algoritmanın daha iyi bir içerik sunması için bir yol olsa da, bu şekilde işaretli mesajlarınızın çoğunun bulunması erişiminizi olumsuz etkileyebilir ve hesabınızı spam olarak işaretler .

ADIM 2 : HASHTAG’LERİ İZLEYİN

Instagram’ın en yeni özelliklerinden biri hashtag’leri takip edebilme yeteneği .

Rekabeti takip etmenin mükemmel bir yolu. Rakiplerinizin markalı etiketini bulabilir, izleyebilir ve kimin ürün / hizmeti hakkında kimin kayıt yaptığını ve ne söylediklerini görebilirsiniz.

Size neleri sevdiklerini, neleri nefret ettiklerini ve pazar mesajlarınızı pazardaki tüm boşlukları doldurmak için nasıl daha iyi hizalayabileceğinizi gösteren bir fikir verebilir.

Hashtag’leri basitçe bir hashtag arayarak ve yanındaki ‘Follow’ düğmesine basarak takip edebilirsiniz.

İzlediğiniz hashtagleri bulmak için profil sayfanıza gidin. “Takip Ettiklerim” üzerine dokunun ve kullanıcılardan takip ettiğiniz etiketlere geçin.

Bu sayfada Instagram, sizin de takip etmeniz için ilgili hashtagleri önerecektir.

Instagramda haghtaglerinizden gelen görüntülenmeleri bu şekilde görebilirsiniz!

Bu özelliği, hashtag araştırma zamanımı azaltmaya yardımcı olduğu için seviyorum .

ADIM 3 : INSTAGRAM HASHTAG BAŞARINIZI İZLEYİN

Instagram’da bir işletme profiliniz varsa, profilinizin analizine derinlemesine bakabilirsiniz .

Instagramın Türkiye’ye karşı sürekli olarak geç getirdiği özelliklerden biriside etiketlerinizden gelen tüm paylaşımları takip edebilme özelliğidir. Şu an sadece istatistiklerden genel olarak kullanılan tüm etiketlerin toplam getirisi gösteriliyor.

Sizler için elimden geldiğince Instagram hashtagleriniz ile erişiminizi arttırma yöntemlerinden bahsettim. Daha detaylı soru ve çalışma planınız için lütfen iletişime geçin.

 

About Emin Polat

Önerilen Makale

Instagram’da Ürün Etiketleme

Sonunda Türkiye’de de hizmete açılan Instagram’da ürünlere fiyat ekleme hakkında detaylı bilgiler vereceğim. İnstagram kullanımın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir